ATRAKCJE

Biebrzański Park Narodowy to prawdziwy kolos względem reszty naszych Polskich parków narodowych. Jest największym, najdłuższym oraz najdzikszym parkiem narodowym w naszym kraju. Sercem parku jest 160-kilometrowa rzeka Biebrza, która rozlewa się na ogromne tereny rezerwatu. W efekcie rozlewiska Biebrzy, mokradła i bagna są niebywale trudnymi terenami, a najczęściej i niemożliwymi do przejścia chcąc zagłębić się w czeluści parku. Te same bagienne warunki to też najlepszy naturalny dom dla ok. 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunków ssaków, co przyciąga w te rejony wielu przyrodników czy ornitologów. Z ciekawych faktów warto również wiedzieć, że raz w roku w okolicach kwietnia-maja nad parkiem przelatuje przeogromna ilość gęsi – szacunkowo mówi się o liczbie 40.000 ptactwa lecącego w zwartej grupie. Rzecz jasna tym, co najprawdopodobniej nas wszystkich najbardziej ciągnie do Biebrzańskiego Parku Narodowego to pewien czterokopytny rogacz. O łosiu każdy słyszał, jednak nie każdy go widział. I właśnie po to się jedzie nad Dolinę Biebrzy, gdyż tutaj jest największa ostoja łosia w całej Polsce, która liczy na ten moment ok. 650 sztuk i wciąż się powiększa.

Park i jego otulina jest ciekawym miejscem przez cały rok.

Latem – świetny okres na spływ Biebrzą. Bagna i rozlewiska są zdecydowanie mniej obszerne, przez co da się wejść w pewne miejsca, które w pozostałych porach roku są niedostępne.

Jesienią – piękny okres żółtych, pomarańczowych i czerwonych kolorów oraz jedyny moment w roku kiedy można obserwować godowe turnieje jeleni.

Zimą – najlepszy moment żeby spotkać łosia. Drzewa zrzucają liście przez co lasy są o wiele bardziej przejrzyste, a tym samym o wiele łatwiej będzie wypatrzyć króla Biebrzy.

Wiosną – definitywnie najpiękniejszy czas, kiedy to następuje dosłownie erupcja życia i kolorów. Okres w którym Biebrza wylewa najsilniej, ptactwo i zwierzyna otwierają oczy, a park budzi się do życia. Warto jednak wiedzieć, że z powodu roztopów i obszernych rozlewisk Biebrzy, w tym okresie wiele szlaków będzie zamkniętych.

Na stronie parku można znaleźć mapę ze szlakami pieszymi, wodnymi, rowerowymi czy nawet konnymi. Poniżej prezentuję mapę z naniesionymi 10-cioma atrakcjami, które wydają się najciekawsze w Biebrzańskim Parku Narodowym:

  1. Twierdza Osowiec
  2. Carska Droga
  3. Szlak Barwik
  4. Grobla Honczarowska
  5. Bagno Ławki
  6. Długa Luka
  7. Strękowa Góra
  8. Spływ Biebrzą
  9. Goniądz
  10. Czerwone Bagno

Kontakt

Adres

Sieburczyn 3
18-430 Wizna

GPS: 53.23873, 22.43318

Telefon

668-155-095

Email

sieburczynianka@o2.pl