ATRAKCJE
Biebrzański Park Narodowy to prawdziwy kolos względem reszty naszych Polskich parków narodowych. Jest największym, najdłuższym oraz najdzikszym parkiem narodowym w naszym kraju. Sercem parku jest 160-kilometrowa rzeka Biebrza, która rozlewa się na ogromne tereny rezerwatu. W efekcie rozlewiska Biebrzy, mokradła i bagna są niebywale trudnymi terenami, a najczęściej i niemożliwymi do przejścia chcąc zagłębić się w czeluści parku. Te same bagienne warunki to też najlepszy naturalny dom dla ok. 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunków ssaków, co przyciąga w te rejony wielu przyrodników czy ornitologów. Z ciekawych faktów warto również wiedzieć, że raz w roku w okolicach kwietnia-maja nad parkiem przelatuje przeogromna ilość gęsi – szacunkowo mówi się o liczbie 40.000 ptactwa lecącego w zwartej grupie. Rzecz jasna tym, co najprawdopodobniej nas wszystkich najbardziej ciągnie do Biebrzańskiego Parku Narodowego to pewien czterokopytny rogacz. O łosiu każdy słyszał, jednak nie każdy go widział. I właśnie po to się jedzie nad Dolinę Biebrzy, gdyż tutaj jest największa ostoja łosia w całej Polsce, która liczy na ten moment ok. 650 sztuk i wciąż się powiększa.
Park i jego otulina jest ciekawym miejscem przez cały rok.
Latem – świetny okres na spływ Biebrzą. Bagna i rozlewiska są zdecydowanie mniej obszerne, przez co da się wejść w pewne miejsca, które w pozostałych porach roku są niedostępne.
Jesienią – piękny okres żółtych, pomarańczowych i czerwonych kolorów oraz jedyny moment w roku kiedy można obserwować godowe turnieje jeleni.
Zimą – najlepszy moment żeby spotkać łosia. Drzewa zrzucają liście przez co lasy są o wiele bardziej przejrzyste, a tym samym o wiele łatwiej będzie wypatrzyć króla Biebrzy.
Wiosną – definitywnie najpiękniejszy czas, kiedy to następuje dosłownie erupcja życia i kolorów. Okres w którym Biebrza wylewa najsilniej, ptactwo i zwierzyna otwierają oczy, a park budzi się do życia. Warto jednak wiedzieć, że z powodu roztopów i obszernych rozlewisk Biebrzy, w tym okresie wiele szlaków będzie zamkniętych.
Na stronie parku można znaleźć mapę ze szlakami pieszymi, wodnymi, rowerowymi czy nawet konnymi. Poniżej prezentuję mapę z naniesionymi 10-cioma atrakcjami, które wydają się najciekawsze w Biebrzańskim Parku Narodowym:
Kontakt
Adres
Sieburczyn 3
18-430 Wizna
GPS: 53.23873, 22.43318
Telefon
668-155-095
sieburczynianka@o2.pl